قارچ انوکی

معرفی

قارچ انوکی یا زمستانی به خاطر طعم  دلپذیر ، بافتی ترد ، عطر و طعم ملایم و تا حدودی میوه ای یکی از قارچ های محبوب  در کشورهای شرق آسیایی نظیر چین، ژاپن و کره و اروپایی است . قارچ انوکی نوعی قارچ کشت شده که دارای خوشه ای با ساقه های بلند(5 تا 15 سانتیمتر) و نازک با کلاهک سفید می باشد، ولی گونه های خودرو یا وحشی این گیاه معمولاً که  دارای ساقه های کوتاه و ضخیم تری است که دارای رنگ قهوه ای و کلاهک های بزرگ تری دارد. این قارچ خوراکی در پاییز ، زمستان و اوایل بهار کشت می شود.از این قارچ به صورت سنتی در سوپ ها استفاده می شده اما امروزه در سالادها ، کاری، نودل ها و ساندویج و انواع غذاها  به صورت  بخارپز ،  سرخ شده و خورش نیز به کار می رود. اگر به آشپزی غذاهای کره ای،ژاپنی،  چینی علاقه دارید و همچنین اگر علاقه به غذاهای متنوع و جدید و غنی از فیبر های غیر گوشتی دارید در وعده ی غذایی روزانه ی خود مورد استفاده قرار دهید.  

قارچ انوکی منبع غنی از چندین ویتامین و مواد معدنی است. حاوی مقادیر مناسبی از ویتامین های B3 ، B5 ، B1 و B2 و همچنین فسفر، آهن و مس هستند. علاوه بر این، اسیدهای آمینه تریپتوفان، ترئونین، ایزولوسین، لوسین و لیزین وجود دارند. آنها همچنین منبع خوبی از فیبر رژیم غذایی هستند. قارچ های خام انوکی حاوی فیبر بیشتری نسبت به کلم سبز هستند، و حتی آنتی اکسیدان هایی مانند سلنیوم نیز دارند.

 

این قارچ به دلیل دارا بودن ویتامین و مواد معدنی زیاد آنها از دیرباز جزو داروهای سنتی کره ای، چینی و ژاپنی برای درمان بیماری های کبدی، کلسترول بالا، فشار خون بالا و بیماری های معده بسیار ارزشمند است

قارچ انوکی منبع غنی از چندین ویتامین و مواد معدنی است. حاوی مقادیر مناسبی از ویتامین های B3 ، B5 ، B1 و B2 و همچنین فسفر، آهن و مس هستند. علاوه بر این، اسیدهای آمینه لیزین وجود دارند. آنها همچنین منبع خوبی از فیبر رژیم غذایی هستند. قارچ های خام انوکی حاوی فیبر بیشتری نسبت به کلم سبز هستند، و حتی آنتی اکسیدان هایی مانند سلنیوم نیز دارند.

این نوع قارچ به عنوان یک منبع غیر گوشتی اسید لینولئیک کونژوگه (CLA) شناخته می شود که هنگام ترکیب با مقدار بالای فیبر موجود در این قارچ ها به کاهش چربی روده کمک کند..

این قارچ به دلیل دارا بودن ویتامین و مواد معدنی زیاد آنها از دیرباز جزو داروهای سنتی کره ای، چینی و ژاپنی برای درمان بیماری های کبدی، کلسترول بالا، فشار خون بالا و بیماری های معده بسیار ارزشمند است.

تاین قارچ همچنین حاوی فلاموتوکسین و پروتئین های سیتولیتیک و کاردیوتوکسیک بوده که در صورت مصرف خوراکی غیرسمی می باشند

تاریخچه

قارچ های انوکی  یا انوکیتاکه (به زبان ژاپنی )  که معروف به قارچ سوزنی طلایی است صدها سال پیش کشت می شود و در غذاهای چینی ، ژاپنی و کره ای و داروهای سنتی جایزه می گیرند. گستره ی پراکنش این قارچ از شرق اروپا تا آسیا و از سواحل غربی آمریکای شمالی تا کوه های آپالاچیان می باشد

 

خواص

1.تقویت کننده ایمنی
تمام مواد مغذی و آنتی اکسیدان های موجود در قارچ  انوکی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. سرشار از ترکیباتی مانند اسیدهای آمینه و مواد معدنی مانند آهن ، روی و سلنیوم است. این مواد مغذی بسیار مهم هستند زیرا سلولهای ایمنی بدن را انرژی می دهند. این ترکیبات همچنین به ترمیم بدن از آسیب های ناشی از قرار گرفتن در معرض عفونت ها و سموم کمک می کنند

 1. تقویت حافظه
  مقدار زیاد اسید آمینه موجود در قارچ انوکی باعث تقویت و تقویت رشد ذهنی و حافظه می شود.
 2. تنظیم قند خون
  یکی از مزایای سلامتی قارچ انوکی توانایی آن در تنظیم قند خون در بدن است. معمولاً سرشار از فیبرهای رژیمی است که در مدیریت سطح گلوکز بسیار ضروری است. با کاهش اثرات گلوکز بر انسولین ، جذب قند در بدن را کند می کند. بنابراین ، این یک پیشگیری مهم در برابر دیابت نوع 2 است.
 3. معده
  قارچ آنوکی خوشمزه به دلیل داشتن مقدار زیادی فیبر در رژیم غذایی شناخته شده است که در رفع یبوست بسیار مفید است. علاوه بر این ، متخصصان غذاهای غنی از فیبر را برای کمک به یبوست توصیه می کنند. همچنین برای صاف کردن فرآیند هضم نیز مفید است. بنابراین ، به جذب مناسب مواد غذایی و دفع مواد غذایی کمک می کند.
 4. پیشگیری از یبوست
  وجود پلی ساکاریدها (گلوکان) در قارچ انوکی تأثیر پروبیوتیک را نشان می دهد. این باعث افزایش تکثیر باکتریهای روده ، اسید لاکتیک ، اسید استیک و سایر اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه می شود. بنابراین تحریک پریستالزیس ، افزایش رطوبت مدفوع ، بهبود تحرک روده و بهبود یبوست می شود.
 5. کاهش فشار خون
  وجود پتاسیم زیاد و سدیم کم قارچ آنوکی ممکن است در کاهش فشار خون مفید باشد و خطر سکته در افراد مبتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد

 مصرف

این قارچ را میتوان به طور خام مصرف نمایید و یا در وعدههای غذایی ، سوپ هاٰ وسالاد ها استفاده نمایید.