قارچ کوردیسپس

معرفی

 تاکنون بهترین گونه ی شناخته شده از این جنس (قارچ کرم صدپا) می باشد. نام علمی آن از کلمات Cord پ به معنی "چماق"، ceps به معنی "سر" و کوریسپس از کلمه ی چینی گرفته شده که به طور کلی "قارچ سر چاقی چینی" گفته می شود که به شکل ظاهری این قارچ اشاره دارد.

خواص

1- افزایش فعالیتهای آنتی اکسیدانی و ایمنی بدن
مطالعات متعددی نشان داده اند که کوردیسپس باعث افزایش سطح آنتی اکسیدانی در انسان ها می شود.  پلی ساکاریدهای این قارچ دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قوی هستند که از نزدیک با تقویت عملکرد سیستم ایمنی و اصلاح رادیکال آزاد همراه است. محققان در مطالعات نشان دادند کهکوردیسپس بازگرداندن تولید گلبولهای سفید پس از شیمی درمانی یا پرتودرمانی با بازیابی عملکرد مغز استخوان فراهم می کند.

2- درمان بیماریهای عفونی

کوریسپت ایمنی ذاتی را تحریک می کند و شامل خواص ضد قارچ ، ضد ویروسی از جمله HIV ، ضد باکتریایی می باشد. پزشکان طب سنتی چینی  معمولاً کوردیسپس را برای افزایش مقاومت ایمنی در برابر عفونت هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا توصیه می کنند.

 

 

3-افزیش میل جنسی

کوردیسپس به عنوان یک ماده افزایش دهنده ی میل جنسی در مردان و خانم ها به ویژه در مورد افراد بالای سن در نظر گرفته می شود. این تا حدی به این دلیل است که  این قارچ باعث افزایش بیوسنتز هورمونهای استروئیدی (مانند کورتیزول ، تستوسترون و استروژن) می شود. تولید این هورمون ها با افزایش سن کاهش می یابد و منجر به کاهش میل جنسی می شود. همچنین از کوردیسپس برای مدت طولانی مدت به طور سنتی برای تقویت باروری زنان و مردان استفاده شده است. دانشمندان بر این باورند که کوردیسپس یک مکمل مناسب برای تقویت باروری زنان و بهبود میزان موفقیت لقاح آزمایشگاهی است.

4- سلامت قلب و عروق

 کوردیسپس از ریتم منظم قلب پشتیبانی می کند ، کلسترول را کاهش می دهد ، لخته شدن پلاکت ها را مهار می کند ، خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد و جریان خون به عضلات قلب را بهبود می بخشد.

 

5- برای درمان سرطان

شواهد تجربی زیادی از مطالعات آزمایشگاهی و کوردیسپس یک اثر مهاری در بروز و پیشرفت سرطان دارد ، بخصوص پلی ساکاریدها در کوردیسپس یک فعالیت ضد سرطانی قوی دارند ، بخشی از آن با فعال شدن قوی ایمنی بدنمی باشد.  همچنین استرول ها و آدنوزین موجود در کوردیسپس دارای فعالیت ضد توموری هستند. این قارچ دارویی در کشورهایی مانند ژاپن ، کره و چین از طریق شیمی درمانی یا پرتودرمانی علاوه بر مکرر که برای عوارض جانبی از داروهای معمول مانند سرکوب سیستم ایمنی بدن و اثربخشی مبارزه با سرطان استفاده می شود ، بیشتر می شود.

6- افزایش سطح انرژی

 قارچ کوردیسپس به عنوان قارچ ضد پیری به حساب می‌­آید و همچنین به طور طبیعی مقاومت و قوای بدن را افزایش می‌­دهد. این قارچ در تولید که سوخت اصلی بدن است، نقش دارد. در واقع طب سنتی چینی درباره خواص قارچ ادعا می­ کند که برای افزایش انرژی، افزایش استقامت، کاهش خستگی مفید می باشد. برخی از افراد عصاره کوردیسپس را به عنوان یک محرک، تقویت کننده و استفاده می کنند. در واقع طب سنتی چینی درباره خواص قارچ ادعا می­ کند که این قارچ­‌ها تا به سرعت خستگی را برطرف می­ کنند و انرژی بدن را افزایش می­ دهند.

7- تقویت عملکرد ورزشی

یکی دیگر از مزایای افزایش توانایی سلول ها در استفاده از اکسیژن ، تأثیر آن بر عملکرد ورزشی است. تحقیقات تأیید کرده اند که استفاده از کوردیسپس باعث افزایش سطح ATP سلولی می شود ، مولکولی که در واقع انرژی را در جهت فسفات معدنی در کبد افزایش می دهد و موجب استفاده موثر از اکسیژن و تحمل بیشتر به اسیدوز می شود. مطالعات نشان داده اند که مصرف این قارچ میزان ATP  را این نتایج برای ورزش های که به استقامت هوازی و بی هوازی نیاز دارند، کاربردهای عملکردی بالقوه را نشان می دهند.

 

8- کاهش بیماری های کلیه
یكی از خوب ترین زمینه های استفاده از کوردیسپس ، نقش آن در حمایت از سلامت كلیه ، به ویژه در موارد بیماری مزمن كلیه است. مطالعات نشان داده اند که کوردیسپس که نارسایی مزمن کلیه مانند فیبروز کلیوی دارند را بهبود می بخشد و همچنین ممکن است به کاهش دوز داروهای ضد درد در کسانی که تحت پیوند کلیه هستند کمک کند.  

 

9- بهبود یکپارچگی دستگاه گوارش
تحقیقات نشان می دهد که کوردیسپس به گوارش و فعالیت های ترمیم روده  مخصوصا افراد مبتلا به عفونت ناشی از اندوتوکسین اثر کمک کند.

10- مدیریت استرس

مطالعات نشان می دهد که سینسینس سوردسپس بر اندازه تنظیم کننده های هورمون استرس ما ، تیروئید ، طحال و تیموس  تاثیر بسزایی دارد.